שחיתות קטלנית

Amos Arkiaaמאת: עמוס אריכא – סופר וצייר

לאחרונה הופיע ספרו החדש של אריה אבנרי "אומץ לב" (הוצאת "טפר"), ספר הנע בציר שבין ספרות יפה לבין עיתונאות משובחת.

 

 

היוצר חושף בנימה אוטוביוגרפית ובגילוי-לב מאבק של עיתונאי לבלום את השחיתות הפושטת בהנהגת המדינה. בתהליך המסקרן הוא זקף לזכותו מפעל חיים נדיר, בעזרת מתנדבים משתי עמותות שהקים: "אמיתי", שפעלה בשנים 1999-2010, ו"אומ"ץ", הפועלת בשנים 2003-2015. בצד מאבק חריף ועקשן עלה בידי חברי העמותות להגיע להישגים משמעותיים, למרות כישלונות שאותם מגלה אבנרי. אבנרי מייחס את שורשי העמותות ל"שורת המתנדבים" שהוקמה במטרות דומות בתחילת שנות המדינה. אבי המנוח היה אחד היוצרים המוכרים המעטים שתמך בגלוי בשורת המתנדבים.

אריה אבנריחייו של אבנרי נחשפים כלוחם בעל עט מושחז ואומץ לב מעורר השתאות, שאינו נרתע מהתמודדויות קשות, גם כשהוא ומשפחתו נאלצים לשלם מחיר כבד על חשיפותיו. משפטי דיבה, שזכה בהם, עלו לו במחיר בריאותי יקר. הגילויים ממחישים את המשמעות ההרסנית בקיומם של תמנוני השחיתות, שכאשר כורתים מהם זרוע אחת הם מצמיחים שתיים חדשות.

עלה בידי אבנרי לשרטט מעמדים שונים כחוצב בסלע קשה. הוא הצליח להציב לפנינו את השמות "הנוצצים" כשהוא משפד אותם באמצעות עובדות שהוכחו בבתי המשפט. הסופר והעיתונאי החוקר הוציא מתחת ידו ספר מרתק הרבה מעבר למושג השגור. הוא כובש באמת הנוקבת בדבר השחיתות המכרסמת בנו כרימות רקב פעלתניות. אני מעיד כי מדובר בספר ערכי ומוסרי, שהקורא יתקשה להניחו מידו עד שיסיים את הקריאה. המחבר פורש לפנינו סרט מתח עוצר נשימה אך מדכא, על מצעד השחיתות שהתקבל מכבר כנורמה חברתית בישראל השסועה.

"גיבורי" אבנרי, המוכרים ואלו שטרם נחשפו, נמנים עם בעלי עמדות מפתח כוחניות, ומתחילת דרכם מרחף עליהם צל של שחיתות מידות. ההפתעות הכרוכות בחשיפת מעלליהם, הנעשים לאור היום ובעזות-מצח, מוכיחות שרבים מאתנו עדיין מתקשים להאמין בידי מי הפקדנו והפקרנו את גורלנו. בסיום קריאת "אומץ לב" הם לא יפקפקו יותר במציאות המחשיכה שמש בצהרי-יום. היריעה הנפרשת חושפת פיתולים מסוכנים של מערכת מושחתת המנסה לבלוע את לשד כולנו, מגלה קומבינות מדהימות בחוצפתן, ומציגה במלוא כיעורם ראשי ממשלה, שרים וטייקונים כלכליים המעורבים בחגיגה שאיננה נגמרת על חשבון הציבור. אלה הם אנשים שאין בלבם שמץ של מוסר, ומעשיהם המבהילים מעוררים את השאלה איך כל זה קרה וקורה לנו, ועל מה אנחנו נענשים.

אריה אבנרי הוציא מתחת ידיו כתב-אישום מבוסס ומוכח, ולא סתם הוא מרחיב את מעגלי המבקשים את ראשו. קיומו של אדם כאריה אבנרי מטריד אנשים רבים מבין אלה שחמדנותם העבירה אותם על דעתם. יכולתו להקים שתי עמותות ציבוריות המבוססות על התנדבותם הפעילה של אישים מצטיינים החרדים למדינה, מעידה על נחישות של אדם הרואה בפועלו שליחות מטעם רבים, למעננו ולמען ילדינו ונכדינו.

המציאות שאותה מתאר אבנרי בידע עצום, במחקר מעמיק ובהסתכנות אישית, עולה על כל דמיון, והיא מרתיעה ומפחידה. המסופר כאן משתף אותנו בהבנת התהליך הגס שמרקיב את חיינו. העובדות הקשות בספר, מהן חדשות שלא נודעו עד היום, מעלות את חשיבות המסמך הנדיר הזה למדרגה של ספר-חובה, מותחן שמתמקד באנטומיה של שחיתות ציבורית קטלנית.

אסור שנתעלם מאותיות האש הבוערות ומפס הקול הנלווה אליהן, כצפירת אזעקה נואשת של אריה אבנרי. הוא מדבר בשם רבים.

 

 

 

 

 

2 תגובות עד עתה

 1. דויד סנדובסקי
  #1

  ישראל-ממשיכה להירקב.
  למרות המתריעים בשער.
  שום דבר לא השתנה מאז ששלחו את ירמיהו לחצר המטרה=שלחו את דניאל לגוב האריות=פעלו נגד ישו שהתריע על שחיתות צוות הכהונה הבכירה בבית המקדש=פעלו נגד אורי אבנרי והשבועון "העולם-הזה"- בהובלת דויד בן גוריון .

 2. טלילה גרא
  #2

  יפה כתבת, אריכא!
  השחיתות הציבורית שנייה לפשעינו רק לכיבוש.

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>