עיד אלאדחא – חג הקורבן

מאת: הודא אבו חמיד, סוציולוגית ופעילה חברתית

אם יש לכם ידידים מוסלמים, כדאי לברך אותם בימים הקרובים בברכה המקובלת כל עאם ואנתם בח'יר – כל שנה ואתם בטוב.

ביום שישי הקרוב יתחיל אצלנו, המוסלמים, עיד אלאדחא, חג הקורבן, הנחוג במשך 4 ימים. אני מבקשת להציג את החג לשכנינו היהודים. ייתכן שתופתעו מהדמיון בין הסיפור שבבסיס החג שלנו לסיפור תנ"כי.

עיד אלאדחא – חג הקורבןאת שמו של החג נתן הקורבן מסיפור "עקדת ישמעאל", המקביל לסיפור "עקדת יצחק" המופיע בתנ"ך. הקוראן מספר על הנביא אברהם שחלם חלום שבו הוא שוחט את בנו – הפרשנות המוסלמית קובעת שהבן היה ישמעאל – ומעלה אותו קורבן לאללה. אברהם סיפר על החלום לבנו, והבן הגיב שעל אביו לראות בחלום צוו אלוהי ולהקריב אותו לעולה. הנביא אברהם קיבל את הפירוש של בנו, הלך להר ערפאת במכה, והתכוון לשחוט את בנו כדי להוכיח את אמונתו החזקה באללה. אללה ראה זאת, ושלח לנביא אברהם כבש שאותו ישחט במקום את בנו.

בתעתיק מדויק מערבית – عيد الاضحى, – צריך בעצם לקרוא לחג עיד אלאצ'חא. החג הזה מכונה אצלנו גם "החג הגדול", להבדיל מעיד אל פיטר שהוא החג הקטן.

עיד אלאדחא מציין את הזמן למצוות העלייה לרגל, החג'. הוא נחגג החל מהיום העשירי של החודש האחרון בלוח המוסלמי, ד'ו אל-חיג'ה. לכן, המנהג הראשי המקובל בעיד אלאדחא הוא עלייה למכה, שבה, לפי הקוראן, התרחש סיפור העקדה. יום לפני תחילת החג חל יום צום – השנה ביום חמישי – שנקרא יום ערפה, או ווקפת ערפה.

לקראת החג אנחנו נוהגים לקנות בגדים חדשים לכל המשפחה. ביום החג הראשון אנחנו מקיימים תפילת חג, ובהמשך קוראים פסוקים מהקוראן בבתי הקברות. בימי החג אנחנו עורכים חגיגות משפחתיות. שוחטים – ממש כמו במכה – טלה או כבש (או בהמה אחרת), כזכר לקורבן "עקדת ישמעאל", ומכינים את הבשר לסעודת החג, וגם כתרומה לעניים כדי שיוכלו גם הם לחגוג. מצוות החג מורה לחלק את הקורבן ל-3 חלקים: הראשון למקריב הקורבן, השני למשפחתו, והשלישי לעניים. במשפחה שלי נהוג, כמו במשפחות מוסלמיות רבות, להכין בחג ממתקים, בעיקר עוגות ממולאות. אני כבר מכינה את המצרכים להכנתם: תמרים, שקדים, בוטנים ושמנת. ללקק את השפתיים ואת האצבעות.

אז אם יש לכם ידידים מוסלמים, כדאי לברך אותם בימים הקרובים בברכה המקובלת כל עאם ואנתם (ואנת) בח'יר. המשמעות: כל שנה ואתם (ואתה) בטוב. התשובה שתקבלו: ואנת (ואנתם) בח'יר, כלומר: ואתה (ואתם) בטוב. אפשר גם לברך כל סנה ואנתם (ואנת) סאלמין – כל שנה ואתם (ואתה) בשלום.

מי ייתן ובמשך השנה עד לעיד אלאדחא הבא – נצליח להגיע גם במזרח התיכון לשלום. אינשאללה.

20 תגובות עד עתה

 1. דן פלאי
  #1

  ברכותי לחג לך, למשפחתך ולכל המוסלמים בישראל ובעולם. תודה על שהצגת בפנינו את החג שלכם, ואני מצטרף לתקוות לעתיד. אינשאללה.

 2. קרן
  #2

  מצטרפת לברכות. כל עאם ואנתם בח'יר.
  תודה על ההצגה של החג. מצטרפת גם לברכות לעתיד.

 3. אלי משולם
  #3

  חג שמח

 4. פריץ היקה
  #4

  כול עאם ואנתום באלף חיר.

 5. יוסי פסברג
  #5

  תודה על השיעור החשוב. ואני לא ציני. הידע של רוב היהודים בחגים ובתרבות הערבית הוא כל כך קטן שזו ממש בושה.כול עאם ואנתם בחיר.
  אינשללה יבוא שלום, בחינת וכיתתו חרבותם לאיתים וחניתותיהם…

 6. יורם קול
  #6

  הרשי לי, הודא יקירתי, לקלקל מעט את שמחת הדמיון. יש לנו סיפור נוסף על קרבן אדם – בת יפתח. שני הסיפורים האלו מהווים מועקה גדולה והיהודים פשוט נמנעים מלעסוק בהם כמו מאש. קשה ליהודי לתאר את המושג הקמאי של קרבן אדם ואין שום דרך בעולם שהוא עשוי לשמש סיבה למסיבה. אבל אני שמח לברך אתכם בכל עאם ואנתם בח'יר.

 7. רן שורר
  #7

  כל עאם ואנתם בח'יר. חג שמח לך ולמשפחתך!!! וכשיבוא, יבוא שלום….

 8. עופר
  #8

  חג שמח ובריאות. לדבר פרושו להניח במקפיא את כל החסמים והמחלוקות ולגשת לשולחן ללא קמצוץ של תנאים.

 9. גידוס
  #9

  פעם ראשונה שהבנתי מהו החג הזה .אם אברהם הקריב את בנו ישמעאל בהר עראפאת בערב הסעודית לא ברור מדוע בני ישמעאל מקדשים את הר מוריה בירושלים – חג שמח בכול אופן !!1

 10. דב שטיין
  #10

  המסורות המוסלמיות מענינות מאוד. ניתן להתייחס ברצינות רבה למסורת המוסלמית כאשר היא תתנער מהמוטיבים הנאציים שלה. עד כה אף אישיות מוסלמית ערבית לא התנערה מאמנת החמאס הנאצית המעתיקה רעיונות מן ה"מסורות המוסלמיות". האם את מוכנה להביע התנערות מאמנה זו וממסורות אלו?

 11. מרואן
  #11

  כול עאם ואנתום בכיר

 12. אילן הרטוב
  #12

  דב -10
  \שטויות במיץ
  עראפת ,אבו מאזן, המלך חוסיין, נשיא אינדןנזיה, סיסי,אחמד טיבי,מלך ערב הסעודית ומאות מנהיים מוסלמים אחרים תפסלו טוטאלית את אמנת החמאס

 13. עובד
  #13

  תיאור החג הוא יפה מאד. המציאות – קצת פחות. עליזות הברכות המתקתקות שמתפרסמות כאן מטעה לגבי משמעותו האמיתית של חג הקרבן, אשר כשמו כן הוא. בשנה שעברה התפרסמו בימי החג תמונות מזעזעות של טבח המוני של בעלי חיים ברחובות הערים לרגל החג, כולל ובעיקר בעזה, כאשר גברים, נשים וילדים צוהלים ושמחים ברחובות שטופי דם ומול בהמות שנטבחות באכזריות מזעזעת. הריגת בעלי חיים לצורך אכילה יכולה להיחשב כצורך לגיטימי, אבל חדוות השחיטה הפומבית מעלה מחשבות נוגות מאד, במיוחד על סף הזוועה הגבוה שמפתחים מאות הילדים הצופים במחזה, וכידוע יש דברים בגו (ראה סוריה כמשל). ניתן לשער שאילו פולחן המוות הזה היה מתבצע לרגל חג יהודי או נוצרי, כל אמצעי התקשורת בעולם היו "חוגגים", ובצדק.

 14. אילן הרטוב
  #14

  ל-13
  מה בקשר לכפרות?

 15. אילן הרטוב
  #15

  עוד להבלים ב-13.
  ראה היטלר ,סטלין ,פול פוט,אידי אמין,סרביה-קרואטיה-בוסניה,רואנדה כמשל

 16. עובד
  #16

  לאילן הרטוב

  מנהג הכפרות אכן מגעיל, אבל אין לו שום קשר לחג הקרבן, עד כמה שאני יודע. גם לא להיטלר, סטלין וכל השאר.

  לעומת זאת יש קשר מסוים לעובדה שבחודש הרמדאן האחרון, כאשר כל העיתונות הכתובה והמשודרת בעולם המערבי יצאה מעורה כדי לקלס ולשבח את הספיריטואליות הנעלה של האיסלאם, תועדו 310 התקפות טרור שבהן נרצחו, רוסקו ונערפו 1,651 גברים, נשים וילדים, כשהמילים האחרונות שהדהדו באוזניהם היו "אללהו אכבר". לפי הגישה שלך אסור כמובן בתכלית האיסור להזכיר זאת, כי מותר רק לומר שהאיסלאם הוא דת נפלאה, סובלנית ואוהבת אדם, ומי שטוען אחרת הוא איסלמופוב גזען שמעליב מוסלמים, ולעצם העניין זה מה שרצית לומר עלי. אז למה לא לומר זאת ישירות? מה רע עשו לך היטלר וסטאלין שאתה מכניס אותם לעניין?

 17. אילן הרטוב
  #17

  משפחת אסאד אינה נחשבת למוסלמית
  אני מאד נגד טרור תוודאי שיש להלחם בטרור המוסלמית אך אמי האהובה נרצחה באוגנדה לאחר חטיפת מטוס ביוזמת ערבי נוצרי שבוצעה בעיקר על-ידי 2 גרמנים.
  מה שמרגיז בדיעותיך תזו הבורות המדהימה

 18. עובד
  #18

  לאילן הרטוב

  א. כשדיברתי על סוריה לא התכוונתי דווקא לאסאד אלא לאנשי האופוזיציה המוסלמים למהדרין, שלעומת הזוועות שלהם כל מעשיו של אסאד הם משחקי ילדים. כנראה שאתה לא מעודכן באופן קיצוני. הקש ביו טיוב sirian rebels killing. אם יש לך קיבה חלשה, הסתפק בקריאת הכותרות.

  ב. מתוך ויקיפדיה: עלאווים (בערבית: علوي‎) – קבוצה אתנית וכת דתית המהווה פלג מהאסלאם השיעי. מרכזה של הקבוצה בסוריה, בה מתגוררים כ-2.1 מיליון עלאווים.

  ג. יש בהחלט גם נוצרים רוצחים, במיוחד כשמדובר ברצח יהודים. שני הרוצחים הגרמנים השתייכו לשמאל הפשיסטי בגרמניה.

  שנה טובה

 19. יעל
  #19

  לא מצליחה להבין את אלו שפרסמו פה תגובות פוליטיות.. אחלה טור, נהנתי מאוד לקרוא אותו. מלחמות פוליטיות, דתיות ולאומניות – לא פה!
  איזה יופי של חג, תודה רבה על המידע, שיהיה לכולכם חג שמח..
  כל עאם ואינתם בח׳יר 😉

 20. איתמר
  #20

  שלום לך הודא, "כולו עאם ואנתום בח'ייר". בזכות אנשים סבלניים וסובלנים כמוך שיבואו משני הצדדים, תוכל אולי אי פעם להתקיים גם הסובלנות הפוליטית, ואז אולי גם תשקוט הארץ ארבעים שנה… תודה על ההשוואה המעניינת בין עקדת ישמעאל לעקדת יצחק, שאני מניח שמרבית הציבור הישראלי לא מכיר אותה… אשמח לשמוע עוד על הפעילות שלך לקירוב בין שני העמים…

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>