מדוע צריך ארגון למניעת אפרטהייד בישראל

amiram_goldblumמאת: עמירם גולדבלום, פרופ' לכימיה תרופתית, פעיל שלום
מדינת אפרטהייד היא בלתי יהודית ומסוכנת לאזרחיה. כולכם מוזמנים לכנס "הייתכן אפרטהייד ישראלי", ביום ד' 20.2.13 בשעה 17.00 במכון ון ליר בירושלים.

 

בתוך מדינת ישראל אין משטר הפרדה על רקע גזעי או לאומי. אך שליטתה של ישראל בפלסטינים בשטחי הגדה המערבית כבר גורמת להפרדה ולאפליה – משפטית, פיזית ותשתיתית – בין ישראלים לפלסטינים, ולמוקדים של הפרדה בזכויות אזרח ובזכויות אדם על בסיס לאומי. הפרדה זו היא, למעשה, אפרטהייד.

רוב של 2.5 מיליון הפלסטינים בשטח הגדה חיים עדיין, רשמית, באזורים שבהם שולטת הרשות הפלסטינית, על פי הסכם אוסלו. אך ממשלות ישראל פעלו לחסום כל סיכוי למדינה פלסטינית עצמאית באמצעות בניית התנחלויות בשטחים, ובכך ביטלו את מטרתו של ההסכם. המתנחלים ותומכיהם – בכנסת ובממשלה – דוחפים לספח שטחים ולדחוק את רגלי הפלסטינים.

סקר עמדות שעשינו לאחרונה בציבור היהודי בישראל מראה ש"אם ישראל תספח את יהודה ושומרון, 69% מהם יתנגדו להעניק זכות הצבעה לכנסת ל 2.5 מיליון הפלסטינים". הפעולות שעשו ממשלות ישראל בעשרות השנים האחרונות מקדמות סיפוח שטחים בגדה המערבית, ומקדמות את תאוות סיפוח השטחים של המתנחלים ותומכיהם. הסיכוי שתהיה אי פעם ממשלה מתונה שתוביל להסדר עם הפלסטינים הולך ומתמעט. גם אם תקום ממשלה כזו, אימת המתנחלים ולחצם עליה עלולים למנוע כל סיכוי להתקדמות לפתרון. לכן, ישראל מתדרדרת עתה לכיוון של הפיכתה למדינת אפרטהייד.

mitnachlimaravimהשלטון הישראלי בגדה המערבית כבר מקיים מערכת דין נפרדת לפלסטינים ולמתנחלים. במוקדים מסוימים בגדה (כחברון) האפרטהייד ברור וגלוי. באין פתרון מדיני, ישראל מתדרדרת למדינה חד-לאומית, שתהיה מדינת אפליה ותוגדר מדינת אפרטהייד. שליטת ישראל בכל השטחים מהים עד הירדן, עם או בלי סיפוח רשמי, הוא מצב אפרטהייד דה-פקטו.

ישראל מאבדת כך את חוט השדרה המוסרי שעליו התאמצה לשמור, למרות קשיי הביטחון שהיו מאז הקמתה. מדינת אפרטהייד היא בעינינו בלתי יהודית בעליל, והיא תהיה מסוכנת לאזרחיה עד כדי סכנת מלחמה. שום הצדקה ביטחונית לא תוכל לנקות את התהום המוסרי של משטר אפרטהייד.

לכן, אנו רואים לנכון להקים ארגון שמטרתו לבדוק, לדווח, להתריע ולהזעיק נגד התדרדרות למדינת אפרטהייד, ולגייס כל מי שיכול לעזור, מבפנים ומבחוץ, כדי להחזיר סיכוי לפתרון מדיני שיסלק את איום האפרטהייד.

הארגון למניעת אפרטהייד בישראל יאסוף עדויות מתועדות היטב – בכתבות, בצילומים, בווידאו ובכל אופן אחר שניתן להציג לציבור. הארגון יתעד מדיניות ומעשים של אפליה מובנית והפרדה על רקע לאומי בין ישראלים לפלסטינים החיים באותה יחידת שטח. לשם כך נראה בכל שטח הגדה המערבית – יחידה אחת. כמו כן נעקוב אחר אפליה על רקע לאומי בצד הישראלי של הקו הירוק.

הארגון יחשוף לציבור את דבריהם ואת פועלם של אנשים, קבוצות וארגונים, שתומכים בעמדות שמחזקות הפרדה על רקע לאומי, בעיקר בין יהודים וערבים, אך גם בין אנשים מרקע שונה (עדות מזרח, אתיופים ועוד). גורמים אלה ייחשפו לארץ ולעולם, בקריאה לנתק עימם מגע ולא לאפשר להם להפיץ את דברי הבלע. נקרא לציבור הרחב לתמוך במלחמת חורמה נגד הגורמים המעודדים אפרטהייד, לספק לנו כל פיסת מידע על כל מי שיביע תמיכה – ישירה או מרומזת – ברעיונות של אפרטהייד, ולגנות את האפרטהייד על כל מופעיו. אנו נעסוק רק בצד הישראלי, אך נוקיע יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, שמעודדים פגיעה בזכויות העם השני. זאת, תוך הכרה בהבדל ובחוסר הסימטריה שבין כובש ונכבש, שולט ונשלט. כמו כן, נעלה על נס כל פעילות של גורמים בישראל למניעת אפרטהייד ונשתף פעולה עם כל הארגונים הישראלים האחרים כדי להיאבק באפרטהייד ולהביא את מירב המידע לידיעת הציבור.

כולכם מוזמנים לכנס "הייתכן אפרטהייד ישראלי", ביום רביעי 20.2.2013 בשעה 17.00 במכון ון ליר בירושלים.

12 תגובות עד עתה

 1. דנה פניני
  #1

  אכן האפרטהייד בפתח, וטוב שיזמתם להקים גוף שיאבק נגדו. אפיץ את המאמר, וכמובן אשתתף בכנס. תבורכו.

 2. ע.ג.
  #2

  האיש פשוט איננו אומר אמת. גם הוא יודע שההפרדה בגדה איננה על רקע גזעי אלא משום שברגע שמשחררים לחץ מהפלשתינים הם מתחילים לרצוח יהודים בסיטונות. זה מה שקרה אחרי חתימת הסכמי אוסלו וזה מה שקרה אחרי פינוי גוש קטיף. גרוע מכך, הכותב הלא מכובד מתלונן שיש שתי מערכות משפט, האחת ליהודים ואחת לערבים. זה נכון. הוא רק "שוכח" להזכיר שהסיבה לכך היא שישראל, למרות השקרים של משמיציה, מסרבת לספח את השטחים ולכן לא חל שם החוק הישראלי. אם כונת הכותב שישראל צריכה לספח את השטחים ולתת זכויות שוות לפלשתינים כלומר ליצור מדינה לאומית בבקשה שיגיד זאת במפורש. אם זו לא כונתו הוא במחילה מדבר שטויות. האם התנחלויות הן מכשול לשלום? פינוי גוש קטיף כולו ופינוי גוש ג'נין כולו מראים שהטענה הזו היא שקר גמור. ישראל יודעת לפנות ישובים ועשרות אלפי ישראלים ממקום מושבם כאשר היא חושבת שזה יסייע להשגת שלום. חבל שעד היום זה הביא רק לרצח ישראלים. ובענין הקמת הארגון, עפ"י מטרותיו מסתבר שהאיש הזה מתכוון להקים עוד ארגון שכל מטרתו להפיץ שקרים על ישראל ולהוציא דיבתה בעולם במקום להצביע על המקור היחיד ואין בילתו להמשך הכבוש ולכך שאין שלום – סרובם של הפלשתינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי ולהתחייב שמטרת מו"מ לשלום היא שתי מדינות לשני עמים.

 3. לבנה מועלם
  #3

  אם לא היית קיים, היה צורך להמציא אותך. כל הכבוד. גם אני גם אפיץ וגם אבוא לכנס.

 4. נעמיט
  #4

  יש אפרטהייד (היה קיים גם במדינות רבות בארה"ב עוד בשנות החמישים של המאה הקודמת) ויש כיבוש ויש עוד הרבה צורות של אפלייה ופגיעה בזכויות אדם ואזרח.

  למשל, בישראל הריבונית יש אפרטהייד בין אזרחים שיכולים להינשא בתוך מדינת ישראל לבין אלה שאינם יכולים להינשא בה.

  והיפה בדבר הזה הוא שאלה שיכולים להינשא בתוך ישראל, או להשיא את ילדיהם בתוך ישראל – מזמינים לחתונות אל אלה שאינם יכולים להינשא. ולא רק מזמינים, אלא מטלפנים לוודא שאהמוזמנים שאינם יכולים להינשא פה, אכן מתכוונים להגיע לחתונה של אלה שכן יכולים להינשא כאן. ואפילו מפצירים בהם בטלפון להגיע ולהשתתף בשמחה.

  ואתם יודעים מה? למרות כל הרמזים שניתנים לסביבה "אל תזמינו אותנו לחתונות שלכם", הם ממשיכים להזמין ולטלפן ולבלבל את המוח.

  ולך תתחיל לריב עם כל הקרובים והחברים – רוב הסיכויים שיתרחקו ממך.
  עד כדי כך קהים כאן החושים, מלבד אצל אחוז קטן של האוכלוסיה שלא מוכן לשחק את המשחקהזה ומעדיף חוזה נישואים.
  עד כדי כך מגיעה קהות החושים, שהיא לא פוסחת גם על אלה שמתכוונים להגיע לכנס האפרטהייד.

  מילא אתה נהנה מזכותך להינשא במדינתך, אבל מה אתה מנדנד למי שלא יכול להינשא פה? למה נדמה לך שהוא רוצה להשתתף באירוע שלך? כי הוא חבר שלך? איזו מן חברות זו? איפה הסולידריות? איפה המאבק למען זכום של כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל להינשא בישראל?

  אז אם בדבר ה"שולי" הזה, השמאל לא רק הרים ידיים אלה קהו חושיו לחלוטין*, אז מאיפה יקח את הכוח לבנות כאן מחנה פוליטי שיאבק בהצלחה למען סיום הכיבוש?

  * שלא תהיינה אי הבנות, מי שמתחתן בחו"ל מסיבות "עקרוניות" ובא אחר כך ורושם את נישואיו במשרד הפנים (וחוזר לרבנות במקרה של גירושין, כי כאן המדינה כבר לא משתפת פעולה עם הקונץ של נישואין בחו"ל) הוא משתף פעולה לכל דבר ועניין עם משטר האפליה בתוך הקו הירוק נגד אזרחים ישראלים מכל המינים והצבעים.

 5. יוסי פסברג -מנוי "הארץ"
  #5

  אכן מדינת ישראל מתדרדרת לקראת הפיכתה למדינת אפרטהיד. עשיש שתי אוכלוסיות , אחת בעלת סכויות והשניה חסרה אותן, כאשר לחלק מותר לנסוע בכבישים מסוימים ולחלק לא, כאשר הממשלה גובה כספים השייכים לחלק מהתושבים ומסרבת לתת אותם לבעליהם, כאשר ילדים נכלאים או נהרגים בגלל יידוי אבנים ויהודים לא מגיעים למשפט בגלל פגיעה בערבים, כל זה הוא בגדר אפרטהייד, גם אם אולי אינו בהגדרה המדויקת של אפרטהייד.

  עם זאת איני בטוח שהקמת ארגון שיחשוף את התנהגות מדינת ישראל בעולם ישרת מישהו חוץ מאויביה של המדינה. על כן צריך לחשוב טוב טוב אם הדבר ראוי.

 6. יוסף שרון
  #6

  אם יש משהו המקומם בדעותיו של הימין, הרהו השקר הגדול שמאחוריו הם מסתתרים והמצב הלא הגיוני שהם מעמידים בו ואף מחמירים את אי השפיות בה אנחנו חיים. גם הם (ואני לא מדבר על הימין הסהרורי המוחצן כמו נוער הגבעות ושו"ת) אלא על הימין הלכאורה שפוי שבדבריי נועם מסביר רהוט ונחמד, מדוע לא נוותר על שטחים או נפנה ישובים לעולם.

  בחוסר אחריותו כי רבה, טועים ומטעים אך אינם נוקטים עמדה אמיתית בה הם מספחים את השטחים או לחילופין יוצאים למלחמה כוללת שתביא אותם לידי יכולת לתניע תהליך של טרנספר.

  יש כאן מהלך שלהם, שמתחיל בשם האומץ והוא פחדנות לשמה וניסיון להידבק לפופולריות שתשמר אותם בשילטון לעוד שנים רבות.

  האפרטהייד המדובר לכן, הוא תופעת לוואי לא אחראית, לחוסר מנהיגות.
  השמאל צריך לכבוש את הרחוב ולא להצטייר כמשת"פ. זה יביא תועלת מיידית ונזק מרחיק לכת, להבאת השינויי האמיתי והמיוחל

 7. דב שטיין
  #7

  אפרטהייד יש במזרח היכון כולו כנגד יהודים. בכל ארצות ערב יש חוק שונה כלפי יהודים – חוק מפלה. וגם בארץ יש אפרטהיד כנגד יהודים. המקום היחידי בעולם בו יהודים לא יכולים לקנות מקרקעין הינו ארץ ישראל!!! המקום היחדי בעולם בו יש היתר בניה מפלים זה בארץ ישראל כאשר בישובים הערביים בתוך הקו הירוק יש ניתרי בנהיה נמוכה תופסת קרקע, לערבים, פי 10 (PER CAPITA) מאשר ליהודים. המקום היחידי בוהערבים יכולים לבנות מבלי לחוש מעשית לצווי הריסה הוא בישראל, לעומת זאת לא כך באשר לבניה היהודית.
  דב

 8. יוסף שרון
  #8

  שטיין חמודי.
  יש לך נטייה לכתוב בחוסר דיוקים קטנים, כאלה שמי שאינו טרחן לא ילך לבדוק. במיקרה שבוע שעבר עם ועל רצח דהאן אני יודע, שתהומי זה, למרות שהיה בהגנה כשבוצע הרצח, היה ממקימיי האצ"ל.
  אז כול האמת, לא פחות חשובה מהאמת.

 9. פריץ היקה
  #9

  ליוסי פסברג .הטיעון של לא לכבס את הכביסה בחוץ לא מחזיק מים .בחוץ יודעים טב מאוד מה קורה אצלנו .טיוח רק יזרז את הפיכתינו למדינה מצורעת

 10. נעמיט
  #10

  מה פירוש –
  "הארגון למניעת אפרטהייד בישראל יאסוף עדויות מתועדות היטב – בכתבות, בצילומים, בווידאו ובכל אופן אחר שניתן להציג לציבור. הארגון יתעד מדיניות ומעשים של אפליה מובנית והפרדה על רקע לאומי בין ישראלים לפלסטינים החיים באותה יחידת שטח. לשם כך נראה בכל שטח הגדה המערבית – יחידה אחת. כמו כן נעקוב אחר אפליה על רקע לאומי בצד הישראלי של הקו הירוק."?

  מה זה, אנחנו מהאו"ם?

  ומי צריך עוד ארגון שמתקיים מתרומות ומעסיק עוד מנכ"ל ומזכיר/ה?

  ואיך האיסוף והתיעוד יהפכו ויתורגמו לפעולה פוליטית?
  הרי בשיטה הזו כבר פועלים ארגונים רבים והמטרה רק נראית כהולכת ומתרחקת?

  מי אומר שלעשות עוד מאותו הדבר שלא צלח עד היום זו הדרך לחולל שינוי?

  האם זו עוד דרך להתחמק מהתיצבות לפעולה פוליטית ממשית, בתוך החיים בין האנשים, תוך מתן דוגמה אישית בכל מקום שניתן (ראה למשל תגובה 4 ), כדי לחולל שינוי בפועל?

 11. עובד
  #11

  "האפרטהייד" הישראלי הוא המצאה תעמולתית מבריקה ומרושעת של ארגון BDS שנועדה להעניק לגיטימציה להשמדת ישראל, ולהפיץ את הרעיון שהבעיה כאן היא כמו זו שהיתה בדרא"פ ולכן גם הפיתרון צריך להיות דומה, דהיינו העברת השלטון בישראל מהיהודי הגזען לפלסטיני לוחם החירות. השקרן גולדבלום (ואין שום תיאור אחר שמתאים לו) משתף פעולה, ביודעין עם ארגון מנוול ונבזי, שכל קשר בינו לבין זכויות אדם לא קיים, ואשר מנסה להציג את הסכסוך במזה"ת כסכסוך על זכויות אדם שבו ישראל היא המפלצת והערבים הם קורבנות מסכנים של יהודים גזענים, ולעוות את מהותו האמיתית – הרצון הערבי להשמיד את היהודים בלי שום קשר לפלסטינים. מצער מאד שיש באתר זה כאלה שמעודדים אנשים מסוגו של הכותב, ותורמים להפצת השקר הנתעב הזה בעולם.

 12. אורה
  #12

  הכל זה פונקצייה של כ ס ף .
  השמצות , שקרים,
  היהודים והישראלים שמפיצים את השנאה והשקרים.. מה באמת הם חושבים אם יקרה כל מה שהם מנסים ?
  הם ובני משפחתם ישלמו מחיר כבד לא פחות מכולנו, וידפו אותם גם באירופה.
  מקימייך ומחרבייך ממך…….
  כסף כסף כסף , שמישהו ישכנע אותי שאני לא טועה!!

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>