לא התנתקנו מעזה!

מאת: שלמה גזית – אלוף (מיל'), בעבר ראש אמ"ן

אני קורא לממשלת ישראל: התעוררו! איננו יכולים לחיות עם רצועת עזה מ"צוק איתן" אחד למשנהו. דרוש פתרון, והנושא כולו באחריותנו!

 

 

 

מה לעזאזל עושים עם עזה? את רצועת עזה כבשנו לפני 50 שנה, במלחמת ששת הימים. מצאנו במקום רצועה של כ-360 קילומטרים רבועים, עם 356,000 תושבים (לפי מפקד שערכנו במקום סמוך לאחר הכיבוש). יותר ממחציתם היו פליטי 48', רובם דחוסים ב-8 מחנות פליטים, וכמחצית האוכלוסייה הייתה מחוסרת עבודה. הגישה שרווחה באותה עת בישראל הייתה כי הרצועה תסופח לישראל, תוך אמונה אופטימית שהפליטים ייעלמו וישוקמו מחוץ לתחומי הרצועה. הנוף היפה קסם לנו, וכך הוקמו ברצועה, החל משנת 1970, יותר מ-20 התנחלויות ישראליות, מרביתן – בגוש קטיף. 

 

 

35 שנים לאחר מכן התהפכה העמדה הישראלית. לא נראה באופק פתרון מדיני, האוכלוסייה המקומית גדלה בקצב מטורף, וגם אם לא ידענו מה יאמר העתיד – הבנו שאיננו יכולים לבלוע ולעכל את הרצועה על יושביה. וכך, ב-2005 החליטה ממשלת ישראל, בראשות אריאל שרון, על התנתקות מרצועת עזה, וכ-9,000 מתנחלים פונו מן השטח. היה זה 5 שנים בלבד לאחר ההתנתקות מדרום לבנון, אך אריאל שרון לא למד את הלקח: התנתקות איננה רק צעד צבאי. זה הוא קודם כל מהלך מדיני, שמקומו בזירה הבינלאומית. חייבים היינו לבוא לזירה הבינלאומית, להודיע כי ישראל עומדת ליישם את החלטת מועצת הביטחון 242, לקבל על כך אישור, למצוא מתכונת חיים חדשה ונפרדת אל מול השטח שנפנה, ואז גם ניתן היה לומר – "ברוך שפטרנו!". זאת לא עשינו. לא הנחנו לרצועת עזה לנסות ולעמוד על רגליה. השארנו מחנה הסגר בשטח של כ- 350 קילומטרים רבועים, מחנה שאין דרכי כניסה ויציאה אליו. עיקר התנועה היבשתית אל הרצועה וממנה – עוברת בישראל. למרות הסכם השלום עם מצרים, לא תאמנו מעבר יבשתי לסיני. השטח מצוי במצור ימי מוחלט, שדה התעופה המקומי נהרס על ידינו, ואיננו מתירים תנועה אווירית אל הרצועה וממנה. והתוצאה – העולם אינו מכיר בהתנתקות, ומבחינתו הרצועה עודנה שטח כבוש המצוי בשליטה ישראלית ובאחריות מלאה של ישראל..

 

 

הזמן רץ. מה שמצאנו לפני 50 שנה השתנה לחלוטין: האוכלוסייה המקומית גדלה פי 5 ומונה כיום כ-2 מיליון תושבים, מי התהום המקומיים אינם ראויים היום לשתייה ואף לא לחקלאות, תחנות הכוח שבמקום תלויות כמעט לחלוטין בחשמל ישראלי, והמימון מסור לחסדי הרשות הפלסטינית שברמאללה. וכך – חיים תושבי הרצועה עם 3 שעות חשמל ביממה. כאשר ממשלת ישראל דנה בהצעת השר ישראל כץ על בניית אי סמוך שישמש לנמל הימי, לנמל תעופה, למתקני התפלה ולשאר ירקות – ישראל מודה בהמשך הנשיאה באחריות המלאה לרצועה ולתושביה. אנו חיים שם עם פצצה מתקתקת, פצצה שכולה באחריותנו.

 

 

אני קורא לחברי ממשלת ישראל – התעוררו! איננו יכולים לחיות מ"צוק איתן" אחד למשנהו. דרוש פתרון. והנושא – כולו באחריותנו.

 

 

11 תגובות עד עתה

 1. אבנר
  #1

  לדעתי ולהבנתי רצועת עזה חייבת להיות מדינה נפרדת מהגדמ"ע ומשכך צודק גזית הקורא למצוא פתרון לתושבי הרצועה.
  לכרוך אותם יחד פירושו עלול להיות אסוני.

 2. גיל
  #2

  אני נשארתי עם הסיום המצחיק והנורא, שניהם ביחד. "התעוררו"! אבל מר גזית זו ממשלה שאם היה לה מצע, היה צריך לרשום שם "שקט לא להעיר אותנו עם בעיה א בעיה ב וכו. לצערי מצבה של עזה חמור וצריך לשנות את חוקי המשחק למצוא דרך לספק חשמל לעזתים גם שזה לא בא מהכספים שלהם. המצב היום מוביל לקטסטרופה.

 3. ע. בן-יוסף
  #3

  עורו עורו מאבדי הארץ לדעת… אכן זו תמצית קריאה שצריכה להוציא אנשים רגילים מדעתם. אבל מיהם חברי הממשלה הננסית הזאת? ממשלה של בובה בשם ביבי מתוזז מופרע הפועל על-פי קשת טירופיה של הבלונדה, זוגתו למסע המטורף. ובכל זאת הזעקה הזאת של שלמה גזית חייבת להישמע – אפילו למען ההוכחה כי עדיין קיימים שפויים פה ושם בארץ הקודש.

 4. ע. בן-יוסף
  #4

  עורו עורו מאבדי הארץ לדעת… אכן זו תמצית קריאה שצריכה להחריד ממשלה מרבצה. עתם. אבל מיהם חברי הממשלה הננסית הזאת? ממשלה של מתוזז מופרע הפועל על-פי קשת טירופיה של הבלונדה, זוגתו למסע החורבן המטורף? ובכל זאת הזעקה הזאת של שלמה גזית חייבת להישמע – אפילו למען ההוכחה כי עדיין קיימים שפויים פה ושם בארץ הקודש.

 5. צדוק התקוה
  #5

  חייבים היינו לבוא לזירה הבינלאומית, להודיע כי ישראל עומדת ליישם את החלטת מועצת הביטחון 242, לקבל על כך אישור, למצוא מתכונת חיים חדשה ונפרדת אל מול השטח שנפנה, ואז גם ניתן היה לומר – "ברוך שפטרנו!". זאת לא עשינו. לא הנחנו לרצועת עזה לנסות ולעמוד על רגליה. השארנו מחנה הסגר בשטח של כ- 350 קילומטרים רבועים, מחנה שאין דרכי כניסה ויציאה אליו. סוף ציטוט נו טוב קיבלנו אישור שמעון פרס השאיר חממות ודבר על מזרח תיכון חדש תושבי עזה עבדו בישראל התפרנסו בכבוד במעבר ארז היו מפעלים אלפי משפחות נהנו מעבודה

 6. צדוק התקוה
  #6

  המשך
  הבעיה שתבינו אינה היהודים כמו שאתם תמיד מדגישים הבעיה היא הערבים כי אם לא היה טרור בא מעזה עזה היום הייתה פורחת ולא במצור תושבי עזה היו עובדים כאן ובמחסום ארז השארנו חממות החקלאות הייתה פורחת הכול היה שונה התעוררו! תושבי עזה ותגידו להנהגה שלכם איננו יכולים לחיות מ"צוק איתן" אחד למשנהו. דרוש פתרון. והנושא – כולו באחריותנו אנשי עזה .כך הם צרכים לזעוק להנהגה בעזה וברמאללה היהודים לא אשמים…….

 7. צדוק התקוה
  #7

  המשך
  אותו אישור שאתה מדבר עליו ממועצת הביטחון לא היה שווה את הניר עליו נחתם במזרח התיכון לאום אין שום השפעה ראה מה קורה כאן ראה איך ברח האום ב67 מהאזור ראה לבנון והחלטות מועצת הביטחון

 8. מנחם שטיין
  #8

  הערות שוליות שיתרמו לפן נוסף להבנת המאמר.
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/166528
  "7 פצצות מרגמה נחתו סמוך לכרם שלום".
  העשן והאש שרואים בצילום , זה הרבה פצצות שמתפוצצות לפני שהגיעו לגן הילדים של כרם שלום שלשם היו כנראה מיועדות.
  גרוש קטיף היה מיועד בשביל להקים קאזינו בצפון הרצועה שמזה יהיה רווח גדול למשפחת שרון ולמליונר שישקיע שם כמו מרתין שלאף בקזינו ביריחו.
  היישובים היהודים בדרום הרצועה קמו על חולות ולא על חשבון אף אחד.

 9. אשר ורד
  #9

  לדעתי, ממשלת ישראל צריכה להפסיק את הסגר הימי על רצועת עזה ולאפשר תנועה חופשית דרך הים של נוסעים וסחורות. מה הפחד ? שיביאו נשק מתוחכם לרצועת עזה לחמס. עובדה שיש להם נשק למכביר. אז מה הועיל הסגר.אז גם לא יוכלו הפלשינאים ותומכיהפ בעולם להאשים אותנו בכיבוש. אין סגר אין כיבוש או בית כלא גדול.

 10. נעמיט
  #10

  הסגר משרת את החמאס.
  זו תופעה אנושית פסיכולוגית שימיה כימי האנושות.

  סגר משרת את הפנאטיות ומקל להפנות את כל ההאשמות כלפי גורמים חיצוניים.

  הסתגרות אידיאולוגית נבנית מאיומים חיצוניים, שמשרתים את האידאולוגיה הסגורה והמסתגרת.

  ככה צוברת האידיאולוגיה הזאת כוח, ולכן היא תשתדל תמיד להזין בחזרה את האיומים החיצונים, ואם צריך – גם לגרור גורמים חיצוניים לתוך מצב של קונפליקט מתמיד.

  כל נסיון חיצוני להתרת הקונפליקט יחשב כאיום על אידיאולוגיה כזאת.

  זה מעגל מרושע ואוי למי שנשאב לתוכו.

 11. צדוק התקוה
  #11

  לאשר ורד 9 נבטל את הסגר יכנסו כוחות מתנדבים [ בלבוש אזרחי]מלבנון או שעיים יכניסו טילים נגד מטוסים גם אם ניסוג לקווי 67 תמיד יאשימו אותנו בכיבוש הם לא שחכו את 48 את הנכבה תשאל גם את הח"כ הערבים המצנים את הנכבה אתה אדם תמים כמו יתר אנשי השמאל החושבים שהם חיים באירופה

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>