"חוק הלאום" יורה במגילת העצמאות

מאת: אורי הופרט – עו"ד ד"ר

"חוק הלאום" מבטל את ערכי הדמוקרטיה. הנוצרים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים יבינו שזהותם רק "נסבלת", והמשתלבים מהם בחברה הישראלית יחושו שהם משת"פים.

 

 

 

 

 

 

הירייה הראשונה נורתה ב-1970, לפני 47 שנה, באישור ראש הממשלה גולדה מאיר. אז מנע "חוק השבות המתוקן" את יהדותם של קורבנות השואה שנספו באושוויץ אך נולדו לאבות יהודים בלבד, תוך התנגשות עם "חוק השבות" של 1950, שחוקק ביוזמת בן-גוריון.

 

 

הירייה השנייה נורתה בתמיכת 2 ח"כים ליברלים מובהקים, פרופ' אמנון רובינשטיין ועו"ד אריאל לין. בהיותם חברי ועדת חוק-חוקה-ומשפט של הכנסת, הם הסכימו לדרישת המפד"ל שזכויות האדם ב"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" המבורך מ-1972 יותנו בהיות ישראל "יהודית" ודמוקרטית. הח"כים המלומדים הצדיקו את כניעתם בפירוש שהם נתנו ל"יהדותה" של ישראל, כאילו הכוונה הייתה לחזון הנביאים. המציאות כופפה את המדינה לעבר מדינת הלכה תלמודית.

 

 

רק מדינות מפוקפקות הוסיפו לשם מדינתם תארים: מדינות סטליניסטיות, הידועות לשמצה, נקראו "דמוקרטיות עממיות"; איראן היא "רפובליקה אסלאמית". כך, ישראל היא מעתה "דמוקרטיה יהודית".

 

 

"חוק הלאום" של 2017 היא אבן הריחיים הנוספת על הדמוקרטיה הישראלית, הנחלשת והמתדרדרת במדרון לנגד עינינו. "חוק הלאום" הוא הסנונית הראשונה למדינה דו-לאומית מבית מדרשם של נתניהו, "הבית היהודי" והמתנחלים. זהו חוק המבקש להגן על המיעוט היהודי העתידי, בתוך מדינה שבה לא יהיה מקום לערבים – לפי גרסת סבו של ראש הממשלה, פרופ' בן ציון נתניהו המנוח. על-פי הפרשנות החדשה של "חוק הלאום", המיעוטים יהיו למיעוט נחות. אפילו נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע את דעתו הביקורתית על כך, וח"כ בני בגין.

 

 

בטווח המידי, הנוצרים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים – שתרומתם לביטחון מדינת ישראל לא תסולא בפז – יבינו שזהותם הייחודית היא "נסבלת". גרוע מכך, המשתלבים מהם בחברה הישראלית – המורים, המהנדסים, הפועלים והרופאים – יחושו שהם משת"פים.

 

 

ראוי להזכיר פסוק ממגילת העצמאות של מדינת ישראל, כדי להבין את משמעותו ההרסנית של "חוק הלאום", המתיימר להיכנס לספר החוקים כחוק יסוד: "מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות לכל אזרחיה, בלי הבדל דת וגזע…". דווקא מגילת העצמאות, או חלקה, מעולם לא קיבלו מעמד של חוק במדינת ישראל. המחסור (ה"לקונה") שבהשתקת מעמדה של מגילת העצמאות, הזמין את ניסיונות הפרא שמגמתם היא להנמיך עד עפר את העקרונות שעליהם הושתתה מדינת ישראל, ואשר מכוחם היא חברה בקרב המדינות הדמוקרטיות בעולם.

 

 

וראוי לדעת: מדינות "נאורות" שאליהן ישראל אמורה להשתייך, מכירות בשוויון כל אזרחיהן. עיקרון זה מפחיד את מנסחי החוק המוצע. היזמים, נזכור, הם ח"כ אבי ריכטר, ליכוד; השרה איילת שקד, "הבית היהודי"; והשר יריב לוין, ליכוד; והמוביל הוא, כרגיל – ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

אנו מודעים: הצעת "חוק הלאום" המתפרסמת היא סנונית ראשונה להחמרה נוספת שבאופק, והיא תשתית מתוחכמת למחיקת ערכי מגילת העצמאות. החוק המוצע, והדגש בסוגיית ה"יהדות", הוא שלב לפני האמירה המתבקשת: המדינה היא יהודית – משמע תלמודית, ועל-כן ראוי לצטט את הרב המנוח משה נריה שהכריז: דמוקרטיה וסובלנות אינן ערכים יהודיים.
 

 

18 תגובות עד עתה

 1. אבנר
  #1

  תודה לעו"הופרט על ניתוח התהליך שעברה ועוברת המדינה ממאמץ להיות ראויים לנבחרות,סגולים ולא בצבע השער-ועד לחשכת התהום אליה גוררים אותנו בנו,לא נכדו של בנצי-הסגולן הוא נכד לנתן מיליקובסקי, שהיה איש דתי מאד ולכן, אולי,זה כלל לא מפליא,בסיכומו של דבר.

 2. צדוק התקוה
  #2

  בישראל קיים שוויון ביין האזרחים נוצרים דרוזים צ'רקסיים יהודים ישראל היא מדינת העם היהודי ואינה ולא תהיה מדינת כל אזרחיה לישראל הגיעו מחבר העמים גם כאלה שאינם יהודים לא מאב ולא מאם לכן להגיד שיש סכניה לאי שווין זו טעות כולם יודעים שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי יודעים זאת דרוזים נוצרים ומוסלמים כולם משתלבים כאן ולא דואגים שיזהו אותם כמשתפים כן הרשימה הערבית מזה כמשתפים את אלה המנסים להשתלב מונעת מערבים לעשות שרות לאומי ומהנוצרים הארמים מלשרת בצה"ל

 3. Marc boosen
  #3

  אין ויכוח כי שבדיה היא מדינת העם השבדי, למרות שלמעלה מ-10% מהתושבים- מהגרים שאינם שבדים.

  אותו הדבר-לדבי דנמרק, נורווגיה, גרמניה, אוסטריה, ומדינות נוספות.

  אף אחד גם איננו טוען כי המדינות הנ"ל- אינן דמוקרטיות.

  מסקנה- ברמת העיקרון- אין סתירה בין מדינת לאום- לבין דמוקרטיה…

 4. עובד
  #4

  האם מר הופרט יכול להביא פרט אחד ויחיד בחיים הפרקטיים של נוצרים, דרוזים ובדואים, שבו חוק הלאום יפגע בזכות מזכויותיהם האזרחיות?

 5. נורית רגב
  #5

  אני לא מתיימרת לענות ל"עובד" #4 במקום עו"ד ד"ר הופרט, הוא יכול לענות טוב ממני בוודאי אם ירצה. אבל "עובד", הטוקבקיסט הימני הממומן, חשבת על ביטול שפתם הערבית כשפה שנייה של מדינת ישראל?

 6. צדוק התקוה
  #6

  נורית 5 מי ביטל יבטל את השפה הערבית הרי קול ישראל משדר בערבית ערוץ 33 ערוץ ישראלי משדר בערבית השלטים כתובים בעברית ערבית אנגלית בכנסת ח"כ ערבים רשאים לנאום בערבית דבריך הם מהומה על לא מאומה לא היית רושם "עובד" טוקבקיסט הימני הממומן כי את צריכה להוכיח …..

 7. מנחם שטיין
  #7

  הופרט כותב את המשפט הבא:
  "ראוי להזכיר פסוק ממגילת העצמאות".
  אילו כתבתי: שאורי הופרט כותב את "הפסוק הבא" היו הקוראים מגחכים.
  כך ראוי גם לחוש לגבי כתיבתו. יש מסמך המכונה בשם "הכרזה על הקמת מדינת ישראל" שלא גללו אותו אחרי כתיבתו. ובויקיפדיה נכתב שכבר בשנת 1948 קבע בית המשפט הגבוה לצדק בבג"ץ כי המדובר במסמך שאין לו כל תוקף של ממש אל מול חוק או אף פקודה מנדטורית המתנגשים עמו.
  ההכרזה הזו כללה גם פניות לעולם ולערבים שלא יחששו שננהג בהם כפי שהם נהגו אתמול בכפר עציון.הנאום ההוא לא רלונטי לנושא הנדון.

 8. עובד
  #8

  ל"נורית רגב" 5

  מאיפה הקרצת את הרעיון שעומדים לבטל את הערבית כשפה שניה בישראל? אודה לך אם תביא(י) לי אסמכתא לאיזושהי מחשבה כזו במסדרונות השלטון, אפילו בדיבור שבע"פ.

  אבל בוא(י) נעבור לרגע למישור העקרוני. האם מישהו ששפתו אינה שפת המדינה בה הוא נמצא (נאמר דובר ערבית בצרפת) נפגע בזכויות האדם הבסיסיות שלו אם השפה שלו לא מוכרזת כשפה רשמית של אותה מדינה? מה פשר השטות הזו?

  אבל כמובן שבכל מקרה להד"ם, פשוט לא היה ולא נברא.

 9. עובד
  #9

  ובקריאה חוזרת של תגובתי ל"נורית רגב", עלה בדעתי שישראל – מולדת האפרטהייד, הקסנופוביה, הגזענות, הפשיזם האנטי ערבי, וכו' וכו' – דווקא ישראל, היא המדינה היחידה בעולם שהשפה הרשמית השניה שלה היא ערבית. לא שוודיה, לא צרפת, לא נורווגיה, לא סעודיה, לא פקיסטן, לא דרום אפריקה – ישראל, מכל המקומות שבעולם.

  מוזר. אם זו התופעה במדינה כל כך איומה, איך נראות מדינות בלי אפרטהייד, גזענות ושנאת זרים?

 10. אבנר
  #10

  הכרזת העצמאות היא מסמך פשרה בין חוקה מחיבת לבין הפקר.
  החרדים,בעיקר,סרבו לחתום על חוקה בה ייכתב שלנשים זכות לבחור ולהיבחר לכל מוסדות המדינה הציבוריים.
  הדברים לא נכתבו בשפה משפטית ולא קיבלו תוקף של חוקה ולכן מסמך זה חסר כל תוקף משפטי.
  בכנסת המכוננת שהבחירות אליה נערכו בינואר 49 היתה אמורה להתקבל החוקה.
  כנסת זו היתה אמורה להיותכנסת מעבר ממדינה ללא חוקה למדינה עם חוקה.
  החלטת הכנסת הזו להכריז על עצמה ככנסת הראשונה מבלי לחוקק חוקה היתה לא חוקית ונבעה שוב מהתנגדות הדתוחרדים.
  הם "ניצחו" וכולנו הפסדנו.

 11. מנחם שטיין
  #11

  לעובד #8
  מאיפה הקרצת את הרעיות שערבית היא שפה שניה של מדינת ישראל?

  ויקיפדיה:
  "בישראל לא נחקק מעולם חוק הקובע את השפות הרשמיות… עד היום לא ניתן להגיש מסמכים לבתי המשפט בשפה הערבית או לקבל פסק דין בשפה הערבית"

 12. עובד
  #12

  למנחם שטיין 11

  מבחינה פורמלית יבשה יתכן שאתה צודק, אבל תראה לי עוד מדינה אחת בעולם שכל שלטי הרחובות וההכוונה בכבישים כתובים בערבית בנוסף לשפת המדינה.

 13. משה מכנס
  #13

  לעובד ומנחם שטיין,

  הבעיה מתחילה בהצגת שטחי יו"ש כשטחים "כבושים". בעיני הם אכן כבושים, בנוסח יהושע בן-נון, אך בתש"ח לא נכבשו משום ריבון אלא שוחררו, והריבון החוקי היחיד בהם הוא העם היהודי. שכם וקלקיליה "כבושות" בדיוק כמו אום אל פחם, לוד, חיפה, עכו, יפו, רמלה ומג'דל כרום. הערבים בכל הישובים הללו אוהבים את מדינת היהודים (ואת היהודים) כמו שאתם ואני אוהבים את נסראללה, ולכן הם מפיצים בדותות כמו טענתם שחוק הלאום החדש הוא "אפרטהייד" וגזילת זכויותיהם. אכן, הערבים והמוסלמים ילמדונו מהי דמוקרטיה.

 14. משה מכנס
  #14

  בהודעה מס' 13 שכתבתי, נפלה טעות קולמוס: שטחי יו"ש וגם עזה לאסוננו לא "נכבשו" – כלומר שוחררו – ע"י צה"ל בשנת תש"ח, כפי שנכתב, אלא בשנת תשכ"ז, במלחמת ששת הימים.

 15. יוסי ברנע
  #15

  חוק הלאום נותן עיגון לתפיסה האנומלית של ישראל כמדינת לאום דמוקרטית. ראוי לבקר את הימין על יוזמת החוק, אבל התשתית הייתה מוכנה כבר קודם ועוצבה ע"י תנועת העבודה. ישראל מעולם לא עוצבה כרפובליקה ולא מוכר בה הלאום האזרחי הישראלי ש-99% מחברי הכנסת והאזרחים היהודים מתנגדים לו. לצערי גם המשאל לא ינרמל את ישראל.

 16. פריץ היקה
  #16

  עם הקמת המדינה,כל החוקים הקימים נשארו בתוקף ,אלא אם בוטלו במפורש. כך בוטלו חוקי,,הספר הלב׳׳ן מ1939
  שהטילו הגבלות על הגירת יהודים ועל זכותם לרכישת קרקעות. בך בוטל מעמדה של השפה האנגלית ועברית וערבית נשארו השפות הרשמיות וראוי היה שכך ישאר
  ושבפועל אכן תושוה השפה הערבית,שפתם של כ20% מאזרחי המדינה וקרוב למחצית מכל האוכלוסיה שתחת שלטון ישראל: אזרחי ישראל הפלסטינים+הנתינים שבשטחים הכבושים. בפינלנד בה פחות מ10% שוודים
  שוודית שווה במעמדה חוקתית ובפועל לפינית.

 17. שמעון גרובר
  #17

  חובות מקנות זכויות. ישרתו כול המיעוטים שרות צבאי או שרות אזרחי לאומי במשך 3 שנים, ויהיו נתונים למשמעת ולחוק השיפוט הצבאי– או אז הם יהיו שווי זכויות לבחור ולהיבחר לכנסת, ועל ידי כך להשפיע על אופי המדינה.

 18. עמיקם אסם
  #18

  מדינת ישראל נקראת כך לא במקרה. כל אזרחיה הם ישראלים. וישראלי הינו או יהודי, או ערבי, או דרוזי ואפילו בדואי. יש בארצנו יהודים, נוצרים, מוסלמים, דרוזים…ומה שאמור לאחד אותם זו הישראליות – אותה צריך לפתח ולטפח גם כמרכיב זהות וגם חולית קשר בין כל החיים בארץ הזאת כאזרחים שווי זכויות.
  לא כולם צריכים להיות "אותו דבר"…אבל יש להם להם משכנה משותף מאחד – הישראליות גם אם היא מוכבת ולא חד גונית ופשוטה. לו יהי. עמיקם.

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.






XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>