המלכוד האמתי

מאת: שלמה גזית – אלוף (מיל'), בעבר ראש אמ"ן

בספרו המרתק "מלכוד 67" מתעלם הכותב כמעט לחלוטין מן הצד השני, הפלסטיני, ומשלושה עניינים חיוניים שהכרחי להגיע לפתרונם יחד עימו.

 

קראתי בעניין רב את הספר המרתק "מלכוד 67" של ד"ר מיכה גודמן, ספר שמנתח בפירוט רב את הדרכים שצמחו ביישוב היהודי בישראל לאחר מלחמת ששת הימים – לפתרון הסכסוך. הדגש בספרו של גודמן, לפחות בראייתי שלי, מושם על 2 הדרכים המנוגדות שבקרב העם בישראל, ואינו מייחס חשיבות לממדי התמיכה הציבורית בדרך האחת או השנייה, תמיכה העולה ויורדת עם הזמן, ומסיבות שונות. מה שהפריע לי בניתוח של גודמן היא ההתעלמות הכמעט-מוחלטת מן הצד השני, מן הצד הערבי-פלסטיני, שעמו נדרשת ישראל להגיע להסדר ארוך טווח. זהו היעד שאליו אנו חותרים, וזהו המבחן האמתי בין 2 הדרכים שבמלכוד.

 

 

אסתפק בהעלאת 3 נקודות-בעיות, שאם לא יימצא להן פתרון – פתרון שיתקבל בצד השני, פתרון שעמו יוכל גם הצד השני לחיות – לא השגנו, כמעט, דבר:

 

א. פתרון בעיית פליטי 1948 – לא נגיע להסכם ולפתרון בר-קיימא של הסכסוך כל עוד לא יימצא פתרון לבעיית פליטי 1948. כאשר אני אומר "פתרון" איני מתכוון לסעיף כזה או אחר בהסכם, אלא לחיסול הבעיה מן היסוד: פירוק סוכנות אונר"א, פירוק כל מחנות הפליטים, והשלמת תהליך השיקום והיישוב של כל הפליטים – לא במדינת ישראל, אלא במדינות מושבן היום ובמדינות אחרות, מחוץ לאזור. בשאלה חיונית זו אין די בהשגת הסכם. יידרש תהליך ארוך (סדר-גודל של 20 שנים, לפחות), וכל עוד לא מומש והושלם תהליך זה, אנו עלולים למצוא עצמנו שוב בנקודת ההתחלה.

 

 

ב. רצועת-עזה – לא עשינו דבר כדי להפוך את רצועת-עזה לישות מדינית עצמאית. אני קובע זאת כעובדה, הגם שאינני בטוח כלל שהיה לכך סיכוי. מנקודת המבט הפלסטיני קיים רצון עז לראות את שני החלקים הפלסטינים הללו חוזרים ומתלכדים לישות לאומית אחת, עם חיבור יבשתי כזה או אחר. גם לכך נדרשים 2 הצדדים – ובמיוחד הצד הישראלי – לתת את הדעת.

 

 

 

 

ג. שאלת ירושלים – זו הנקודה השלישית, ואולי הרגישה ביותר. תכנית חלוקת הארץ, אשר אושרה באו"ם ב-29 בנובמבר 1947, התבססה על הבנה שאסור להעניק את ירושלים לאחד הצדדים, ולכן ביקשה להשאיר את מרחב ירושלים נפרד ובמעמד בינלאומי. הסכמי הפסקת האש ב-1949 השאירו עיר מחולקת. היה זה מצב ששני הצדדים, וגם העולם, יכלו להשלים עמו, על אף הבעיות שהיו כרוכות בו. במלחמת ששת הימים נכבשה מזרח העיר על ידינו. מחלקת המחקר באמ"ן הפיצה ב-9 ביוני 1967 מסמך, שבו הוצע להפריד את "האגן הקדוש" מכלל שטח הגדה המערבית ולהעניק לו מעמד כמו "ותיקני" – מעמד בין-דתי ובין-לאומי. אך ממשלת ישראל החליטה אחרת, והחילה את החוק הישראלי על כל שטחי מזרח-העיר. בל נשלה עצמנו: ללא פתרון מוסכם ל"אגן הקדוש" – ויש לזכור שיש בעולם יותר מ-3 מיליארד מאמינים מוסלמים ונוצרים שירושלים קדושה להם, לעומת 14 מיליון יהודים – אי אפשר יהיה להשתחרר מן המלכוד. חוששני ששני הצדדים שבמלכוד אינם מבינים ואינם רגישים להשלכות אלה.

 

 

 

13 תגובות עד עתה

 1. צדוק התקוה
  #1

  בעית הפלטים היא אבן נגף ישראל לעולם לא תסכים לקבל בחזרה פלטים עזה אין בעיה ברגע שהחמאס או מי שישלוט שם יבין שהגיע עת שלום ניתן לבנות מנהרה שתחבר בין עזה לשטחי הרשות [ פלסטין] ירושלים זו באמת בעיה ברגע שיהודים לא יכולים לעלות להר הבית בצורה חופשית יש כאן בעיה אבל אם ייחתם שלום אמתי הכול ניתן לפתרון תוך ויתורים בין שני הצדדים

 2. ניב
  #2

  כל ההסכמים עם הערבים לא שווים את הייר עליהם הם חתומים. הם הונאה אחת גדולה, כמיטב המסורת המוסלמית במסגרת הדאוהה (תעמולה) ומלחמה בכופרים.
  מה שבאמת משנה זה מה המסרים שהם מעבירים בתוך החברה הערבית. ההסטה של המוסלמים זוכה להתעלמות בין לאומית.
  בנוסף כל הניסיונות המשא ומתן הצליחו בלוליינות משפטית לחמוק מנושאי הליבה (אותם נושאים כל מנהיג ישראלי שפוי שהוא לא אחמד טיבי, לא יכול להסכים להם לעולם).
  המשך…

 3. אבנר
  #3

  המילכוד האמיתי מצוי באופי הפירדי של היהודים הדתיים הגלותיים ובני דמותם החילוניים,כביכול.
  המילכוד מצוי באופי הגרידי,האגואיסטי,שצומח משמן הנבחרות שמשחו עצמם היהודים שאינו מאפשר להם להבין שיש עוד כמה הולכי על שניים כמוהם,גם הם יצירי כפיו של אלוהיהם.
  שבטים שצניעות,ענווה,איזון נפשי,איפוק,כיבוש היצר במקום כיבוש עם זר(ושיהיה ברור-עמדתי אינה מוסרית במובן הקלישאי הנדוש והצבוע-אני דואג לנו ודאגה אמיתית לנו מחייבת דאגה נכונה אמיתית לשכנינו אויבינו כדי שעוינותם תהפוך לנכונות לחיות לצידנו בשיתוף).
  המשך

 4. אבנר
  #4

  המשך
  לכל הימנונים למיניהם,סוגיהם וכתותיההם-אל תזמרו את זמירותיכם השדופות והשחוקות-מכיר אותן לפחות כמוכם.
  מבחינתי אחתום על כל סיכום שתחתמו עימם בתנאי שגם הם יחתמו.
  הם לא יחתמו על שום הצעה שלכם מפני שהיא לוקה בכל מה שתארתי אודותיכם לעיל,מפני מנהיגיכם לוקים בכל המגרעות שציינתי ועוד אחרות.
  לא יהיה פתרון,כלשהו,אם לא נצא מהקופסה שבין אוזנינו.
  אבל בשביל זה צריך כנראה את אלוקים.

 5. דב אהרונוב
  #5

  לקראת ביקור ה"בנדיט" טראמפ-שהוא בין השאר גם נשיא ארצות הברית- ראינו בגלי צה"ל הסוקר אנשי ימין מובהקים וקיצוניים.ומה היה טיעונם העיקרי כנגד האורח התזזיתי שדיעותיו מקפצות ימינה ושמאלה:
  "הבטחת -מילה זו מילה"!.

  יעני-לפתע פתאום באמצע היום מסתבר שהימין הקיצוני חושב שאמינות זה גורם ראשון במעלה.וואו…האומנם…האם נאה דורש גם נאה מקיים??
  ומה עם נאום בר אילן?
  ומה עם הבטחת הממשלה לא לבנות יותר התנחלויות פראיות ובלי אישור הממשלה?

  דו פרצופיות במלוא תפארתה!המוסר הכפול הזה מהיא נזק אדיר למדינת ישראל.המשך

 6. דב אהרונוב
  #6

  המשך:תחילה תיקון טעות

  (בשורה השניה של תגוביתי לעיל-צריך להיות "הבוקר" ולא כמו שנכתב בטעות).

  ועתה אמשיך את תגוביתי.
  כל מה שהזיקו -אם הזיקו בכלל-"בצלם" ו"שוברים שתיקה" מתגמד לחלוטין לעומת הצביעות בהתגלמותה של הממשלה הזו.בצדק יש טיעון חזק על חוסר האמינות ו"שמירת מילה" של בני הדודים.בצדק אנו דורשים בתוקף לקיים את הבטחות בוש בקשר לגושים.
  כי"מילה חייבים לשמור" ביחסים בין מדינות.
  עד ש…עד ש…זה מגיע אלינו!
  אז להבטחות חגיגיות בנאום בר-אילן ולהבטחות חגיגיות בעניין מלחמה נגד התנחלויות חדשות אין ערך.

 7. זיוה
  #7

  צודק מר גזית בהצעתו לפתרון בעיית הפליטים תחילה, ובצורך לחכות ליישומה כ 20 שנה.
  כמו׳כ בעברית – הר הבית.

 8. זיוה
  #8

  דב אהרונוב 6
  ״הבטחות חגיגיות בעניין מלחמה נגד התנחלויות חדשות״ —
  —מי? מה? מתי?

 9. אבנר
  #9

  דודי אמסלם מתנה אישור בקשת המפכ"ל לבצע בדיקת פוליגרף לניצבים בכך שכל קציני החקירות ייחקרו בפוליגרף.
  זהו התהליך,למי שמתקשה להבין מה הוא תהליך.
  פרנואידים זקוקים לטיפול פסיכיאטרי.
  שבירת האמון בקרב עובדי מערכת שלטונית קריטית מסוכנת מאין כמוהה.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4962158,00.html

 10. דב אהרונוב
  #10

  לשלמה גזית ולזיוה 7,8

  כתבתי כאן באתר לפני שבועות ספורים כמעט מילה במילה מה שאומר שלמה גזית:אין צל של סיכוי לשום הסכם שלום להחזיק מעמד ללא פתרון שלם של בעיית הפליטים.כמו גזית אני מדגיש:
  "שלם"!
  אחרת הפליטים יראו בזאת בגידה.ואכזבה ממנהיגיהם ידחוף אותם לפעולות יאוש מטורפות שיביאו את האזור למצב הרבה יותר גרוע מאשר כעת.זו דעתי.יתרה מזאת:
  על ישראל להסביר לעולם חזור והסבר ללא לאות את התרגיל של מדינות ערב.הן מעלימות את בעיית הפליטים
  מהתודעה.זה כמו להחביא פיל ענק בתוך צנצנת קטנה של פרחים.מסתבר שזה עובד!

 11. דב אהרונוב
  #11

  המשך
  כמו שאני טוען כל הזמן-כולל כאן באתר.על ישראל לשנות טקטיקה.גם בפוליטיקה ההגנה הטובה ביותר זו ההתקפה! על ישראל לחשוף את הצביעות.לחשוף לפני העולם הנאור את הברור מאוד:
  שאילו פני המדינות הערביות-כולל המתונות-היו כנות בהכרזות שלהן על הצורך בשלום לא היו מכריזות בתקיפות שאינן מתכוונות לקחת למדינותיהן ולו גם פליט אחד על אף שברור לגמרי שאין שום דרך אחרת לפתור את בעיית הפליטים.

  אשר לתגובתך 8:
  זיוה,איפה את חיה?לא יודעת שהקפאנו התנחלויות?לא מכירה את הלחץ האטומי של אובמה-אומנם לא בגלוי-על ישראל בנושא?

 12. דב אהרונוב
  #12

  המשך-לא מכירה את ה"דיל" שישראל הציעה:
  הכשרת בנייה חיונית-עקב גידול טבעי-בגושים והתנחלויות שבקונצנזוס תמורת הריסת התנחליות הזויות קיימות ומלחמה נגד התנחלויות פראיות והזויות חדשות ללא אישור הממשלה.
  היות וביבי חושש לשלטונו עם טובות ההנאה המתוקות-אין תקיפות רבה של ביבי בנושא על אף שזה מביא נזק עצום ליחסים עם ארצות הברית-דבר שעובד-לדוגמא והוא לא יחיד!-אומר :אז מה? יכולים להסתדר בלי האמיקאים.אבל זה לא כך.ברור לחלוטין שעדיין התלות באמריקאים -אין מנוס ממנה.גם כיום.

 13. אשר ורד
  #13

  בקשר לירושלים- אני בדעה שאפשר בהחלט לחלק את ירושלים,לפי הצעתו של נשיא ארה"ב קלינטון שהשכונות היהודיות של ירושלים שמעבר לקו הירוק יסופחו למדינת ישראל ואילו השכונות הערביות יסופחו למדינה הפלשתינית. זו תכנית נהדרת במיוחד לישראל. אשר תתקן את ההחלטה האווילית לאחר מלחמת ששת הימים לספח לירושלים רבתי למעלה מ-20 כפרים ערביים טשכונות ערביות שבהן מתגוררים מאות אלפי ערבים, שזכו כתוצאה מההחלטה המטומטמת בהאת , לקבל אזרחות תושב של ישראל עם כל ההטבות של ביטוח לאומי ועוד שעולה למשלם המסים הישראלי מיליארדים שקלים

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>