ההתנחלויות, האוהלים, ושלי יחימוביץ'

שאול אריאלימאת: שאול אריאלי, אל"מ (מיל'), הנהלת המועצה לשלום ולביטחון

בניגוד לעמדת יחימוביץ' והמתנחלים – רק בנייה בישראל נותנת מענה לצורכי חסרי-הדיור באוהלים, ולא דוחפת אותם להתנחל בגדה כ"בשר תותחים" לתפיסה הפוגעת בזהותה היהודית של המדינה ובמשטרה הדמוקראטי

שלי יחימוביץ', ועמה מתנחלים רבים, רואים בבנייה בהתנחלויות ובבנייה בתחומי הקו הירוק – פתרון זהה מהבחינה הכלכלית, ואף קוראים לחסרי הדיור מהאוהלים למצוא פתרון בהתנחלויות. עמדתם המוטעית והמטעה נשענת על ההנחה שעלות הבנייה של בית או גן ילדים באיתמר זהה לעלותם באופקים – משפחה ישראלית אחת, או אותו מספר ילדים, מקבלים את המענה הנדרש. ההנחה מתעלמת לגמרי מעובדה שהמציאות המדינית, הביטחונית והחוקית בגדה המערבית הופכים את קיומן של ההתנחלויות למשא רב-שכבתי למשלם המיסים הישראלי.

ראשית, בשל מעמדם של השטחים ככבושים על פי המשפט הבינלאומי, ואי הוודאות לגבי עתידם, ישראל – כמשקיעים פרטיים – נמנעת מהשקעה בתעשייה, במסחר ובחקלאות בם. זה מחייב 75% מהמתנחלים להתפרנס בתחומי הקו הירוק. זה מחייב את ממשלת ישראל להשקיע מיליארדים בהקמת כבישים מהירים בעבורם – חוצה שומרון, חוצה בנימין, כביש 1 מזרח, וחוצה יהודה. לכך יש תוספת של עשרות כבישים עוקפים ונפרדים, המבקשים להרחיק את הישראלים מכפרים פלסטינים.ההתנחלויות, האוהלים, ושלי יחימוביץ'

שנית, האירועים האלימים, פרי הסכסוך, מחייבים את ממשלת ישראל להעניק חבילת מיגון נדיבה ב-4 שכבות: 1- לישוב: גדר היקפית ואינדיקטיבית, דרך פטרול, מגדלי שמירה, אמצעי תצפית, כיתת אבטחה, מוקד, לחצני מצוקה, שער חשמלי, דרך חירום ועוד. 2 – לישראלים בדרכים: מיגון אוטובוסים, והעמדת רכבי ליווי לספקים ונותני שירותים. 3 – להפרדה בתנועה: מערך של חסימות, מחסומים, שערים, נקודות ביקורת ומעברים. 4 – והיקרה מכול, גדר הביטחון: ממשלות ישראל אישרו לבנותה באורך 815 ק"מ – 500 ק"מ יותר מאורך הקו הירוק (!), בעלות 15 מיליון ש"ח לק"מ – כדי לכלול בה מקסימום התנחלויות.

שלישית, כדי להבטיח את בואם של המתנחלים מזרחה לקו הירוק, על ממשלת ישראל להבטיח את רווחתם. לכן, העברת התקציב לרשויות המקומיות בגדה המערבית היא בשיעור יותר מכפול משיעור תושביהן באוכלוסייה. כך גם תוספת למשכנתא על ידי הלוואה של 97,200 ₪ בתנאים נוחים, לכל מי שרוכש דירה, ואין לו דירה במקום אחר, ללא תלות במצב הכלכלי וניקוד הזכאות לסיוע. הוסיפו לכך מימון 50% מעלות הפיתוח של פרויקט הבנייה, פטור ממכרז על הקרקע, הנחה של 69% מערך הקרקע, ותוספות בתחום החינוך, בתחום הבריאות, ועוד.

רביעית, ישובים אלו נבנים בשטח שהחוק והמשפט הישראלי לא הוחלו עליו. עתידם הוא לעיתים כלי במשחק האסטרטגי פוליטי שמנהלים מקבלי ההחלטות. כך מצאה עצמה ישראל בקיץ 2005 מפנה חד-צדדית, ולפיכך מתקציבה היא, 8,000 ישראלים מ-21 ישובים בעזה ובצפון הגדה, בעלות של 11 מיליארד שקל.

וחמישית, המחיר שייכפה על הישובים בישראל, שיידרשו להעביר חלק מאדמותיהם לפלסטינים – בתמורה לסיפוח חלק מההתנחלויות לישראל. כדי לשמור את אותן התנחלויות במקומן, ממשלת ישראל תשלם פעם נוספת בעבור האדמה שעליה הם הוקמו, תוך פגיעה בישובים שחלקם הוקמו לפני הקמת המדינה. לזה יש להוסיף את מחיר העתקת התשתיות, לרבות העתקה של מאות ק"מ מגדר הביטחון לקו הגבול המוסכם.

כל השכבות אלו נדרשות לקיים את ההתנחלויות. את הנעשה אין להשיב כלכלית, אך ניתן להפסיקו. בנייה ממשלתית בישובים בישראל תהיה אולי יקרה יותר בטווח הקצר, ותחייב השקעה ביצירת מקומות תעסוקה, אך היא ללא ספק זולה ונכונה הרבה יותר בטווח הארוך. רק בנייה ממשלתית בתוך ישראל נותנת מענה לצורכי הצבור החלש יותר – כחרדים, עולים, וחסרי-דיור באוהלים, ולא דוחפת אותם להתנחל מעבר לקו הירוק כ"בשר תותחים" למימוש תפיסה מדינית הפוגעת בזהותה היהודית של המדינה ובמשטרה הדמוקראטי.

8 תגובות עד עתה

 1. אסתי
  #1

  ובינתיים הגליל מתרוקן מיהודים והנגב? עדין רובו בשמימונו. כל הכספים שלי צריכה להעביר לשם במקום ההשקעה בהתנחלויות.
  החלקים האלה של ישראל 64 שנים כמעט .יהודה והשומרון קצת פחות!!
  איזו השקעה נעשתה שם איזו השקעה נעשתה במקומות אחרים? אפילו רכבת לאילת עדין אין!! 64 שנים!! כמעט

 2. ronen
  #2

  כדורבנות

 3. יואל קורנבלום
  #3

  ההתנחליות הן חלק ממדינת ישראל
  בניגוד לדיסאינפורציה של כותב הפוסט המלומד השטחים הם לא כבושים. בל ישכח הכותב המלומד שנכפתה עלינו מלחמה ונצחנו ולכן זה לא כיבוש. אז אולי ילמד הכותב המלומד משהו בחוק הבין לאומי. בנוסף לפני המלחמה לא היו גבולות מוכרים רק קווי שביתת נשק וגם בהם המוסלמים לא הכירו. לכן גם גבול מוכר אין כאן. בנוסף השטח הזה היה צריך להיו שטח ישראל לפי החלטת חבר העמים ולכן צריך לומר את את זה. אני לא אומר שנקבל את הכל אבל יהיה על מה לדבר. בנוסף גם ירדן נוצרה יש מאין ובעצם אין הסטוריה ירדנית כפי שיש הסטוריה יהודית בשטח ובכל זאת אף אחד לא יוצא נגד ירדן. האם זה אינו מספיק לכותב המלומד להבין שהמלחמה כאן היא בין מוסלמים ויהודים וכל השאר קישקוש כלומר הפלסטינים הם רק קישוט ולמוסלמים ממש אבל ממש לא אכפת מהם ומחזיקים אותם רק כאמצעי לחץ נגד ישראל והמערב? האם זה לא ברור לכותב המלומד שלא משנה מה נחזיר לא רוצים אותנו כאן וכל מה שאנחנו יכולים לעשות זה להלחם או למות. האם לא ברור לכותב המלומד שצריך עומק כדי להגן על מדינת ישראל? לכן הצעה יש לי לכותב המלומד שיתחיל לסנגר על מדינת ישראל ואת כל השטויות שהוא כותב שישאיר לשונאי ישראל לכתוב, יש מספיק כאילו.

 4. אור
  #4

  ליואל הלא מלומד!
  אין טעם לענות על כול רשימת הבדותות ולכן אסתפק בקביעתך הראשונה. ההתנחלויות הן לא חלק מישראל- ישראל מעולם לא סיפחה את יהודה ושומרון, אפילו שבגין התחייב לכך במצע הליכוד לבחירות של 1977.המתנחלים בנוסף לחוק הישראלי נתונים ל מערכת נוספת שעיקרה הדין הבינלאומי החל על שטחים כבושים.

 5. יואל קורנבלום
  #5

  לאור החכם באדם
  אין כאן כיבוש כי הותקפנו ונצחנו ולכן זה לא כיבוש לפי החוק. מי שקורא לזה כיבוש טועה או משקר ביודעין. לא צריך להיות חכם גדול כדי לראות אתה התמונה בכללותה. המטרה היא החלפת אוכלוסין. בסופו של דבר צריך להפריד בין היהודים והמוסלמים ולכן צריך גם החלפת שטחים. ולכן אולי בבוא היום ניתן למוסלמים את השטחים בהם יש רוב מוסלמי ונקח שטחים בהם יש רוב יהודי. זה די סביר כי בסופו של דבר שתי דתות בגודל הקיים לא יחיו ביחד לאורך זמן וזה מתכון בדוק למלחמה בעתיד. אם אתה לא מאמין לי ע"ע לבנון או מה שהיה יגוסלביה. לא צריך לספח או לעשות כל מיני גלים מיותרים אבל צריך להבין לאן הולכים. בנוסף לא היה מעולם גבול בין לאומי אז רק קווי שבית נשק שגם בהם לא היכירו המוסלמים אז מה פתאום שעכשיו הם מחליטים להכיר בזה ומה פתאום אתה עוזר להם? תראה מה קרה במצרים. החזרנו את הכל וקיבלו מלחמה. תראה מה קרה בעזה, החזרנו את הכל וקבלנו מלחמה. תראה מה קרה בלבנון, חזרנו משם וקבלנו מלחמה. לכן צריך להיות כאן הסדר שהוא בין היהודים לבין המוסלמים כגוף אחד ולא רק עם הפלסטינים. בסופו של דבר אם נעשה שלום עם הפלסטינים המוסלמים יכולים להמציא דבר אחר ואז נהיה במצב הרבה יותר קשה מאשר יש היום. לכן צריך לחשוב באופן יצירתי ולראות את התמונה הכללית ולא רק פרטים. אז שיהיה בהצלחה.

 6. עובד
  #6

  תראו מה זה עולם מוזר! אם נספח את כל הגדה המערבית וניתן אזרחות לתושבים הערבים, כל העולם ימחא כף ויריע לנו. אבל אם נספח רק חלק מהגדה, יכנסו את מועצת הביטחון, המועצה לזכויות האדם ומועצת הגלכסיה לענייני פשעים אולטרא-גלקטיים בלתי נסלחים, כדי לדון במעשה הנורא וחסר התקדים. לא מוזר?

 7. נעמי
  #7

  נו די. איפה אמרה יחימוביץ שההתנחלויות הן פתרון למצוקת הדיור? מתי היא אמרה את זה?

  משהו מתחיל להפריע לי מאוד בדיון הזה.

  כבר שנים אני מזהה אינדיקציה עקבית – אנשים המכירים בחלוקה לשתי מדינות ומצביעים בכל זאת לימין המדיני בגלל תחושת דחיה מסגנון הדיבור של חלקים בשמאל, ולאו דווקא מתוכן הדברים.

  לאחרונה, בעקבות ההתנפלות על יחימוביץ והכנסת דברים לפיה, (אולי בזדון ואולי מתוך, מה?)התופעה רק מתעצמת.

  לדוגמה פלוני ירושמי, חי וקיים ולא יציר דמיון, ששונא את המתנחלים, כועס על ביתר שלא מביאה שחקנים ערבים – ומכנה עצמו ימין קיצוני. למה? כי הוא מצביע ליברמן. למה? כי מה, למי הוא יצביע? כאילו מה השאלה פה בבקשה? מה פה לא ברור?

 8. נעמי
  #8

  אני חוזרת ושואלת, איפה, מתי ובאיזה הקשר הציגה שלי יחמוביץ את ההתנחלויות כפתרון לבעית הדיור בתוך הקו הירוק. אם כותב הדברים מכיר מקורות כאלה, למה יסתיר אותם מאיתנו?
  חבר'ה, אני חוששת שמשהו לא בריא קורה כאן.

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>