גדעון בן יואש

נפתלי רזמאת: נפתלי רז, מורה בירוחם, מורה-דרך, יזם חברתי, מרכז מס"ד

הרהורים על דוגמה אישית, מנהיגות וחינוך, בין פסק הדין של קצב לבין העצרת לזכר רבין. ממנו תראו וכן תעשו!

בין פסק דינו של קצב לעצרת לזכר רבין, אני מבקש לחזור 3,000 שנה אחורה – אל השופט גדעון בן יואש. עורכי המקרא נתנו לסיפורו את הפירוט הרב ביותר בספר שופטים, ב-3 פרקים ארוכים. האם בשל גבורתו הקרבית? התנ"ך מציגו כחקלאי צנוע, שהפך (בעזרת השם, כמובן) למצביא מחונן, והביס את המדיינים במה שנראה כמסד "הלוחמה הזעירה". גנרל ויול, בצבאו של אלנבי בארץ-ישראל (במלחמת העולם הראשונה), ראה בגדעון "מפקד קומנדו" שכזה, ווינגייט נהג להביא את גדעון כדוגמא ל"פלוגות הלילה" של הפלמ"ח. גדעון בן יואש מצטייר כמופת שהדריך את אריק שרון כשהקים את יחידת ה-101, ואת אברהם ארנן כשהקים את סיירת מטכ"ל. ובכל זאת, לדעתי לא הקרביות היא הסיבה למקום הרב שנותן המקרא לגדעון, וגם לא צניעותו, שבשלה סרב להצעת העם להמליכו. לדעתי הסיבה היא מנהיגותו החינוכית.

אני איש חינוך ותיק. את יסודות החינוך חוויתי בתנועת הצופים (כחניך, כמדריך וכמרכז), את הטפחות – בסמינר למורים חפ"ן (חינוך פתוח ניסויי), ואת הניסיון – ב-35 שנים של הדרכה והוראה (מהקטמונים בירושלים ועד ירוחם). בתשובה לשאלות תכופות בדבר עיקרי החינוך, אני נוהג להזכיר את גדעון בו יואש: לאחר שאסף 32,000 לוחמים לקרב נגד מדיין; שחרר את החוששים ונותר עם 10,000; ניפה שוב בשתיית מים במעיין (עין חרוד, כנראה), הפעם את אלו ששתו בליקוק (בשכיבה, ובכך בהרפיית הכוננות); ובחר בשותים בעזרת ידיהם – 300 בלבד – להילחם עמו. ואז, באמצע הלילה ("באשמורת התיכונה"), אמר להם גדעון את תמצית החינוך והמנהיגות: "ממני תראו וכן תעשו" (שופטים ז' 17) – הדוגמה האישית (מכאן המשיך הסיפור בלוחמת הלילה התחבולנית, עם הכדים, הלפידים והשופרות, והניצחון הגדול על 15,000 חיילי האויב).

אני מדמיין הבוקר את עורכי ספרי ההיסטוריה של שנות המדינה. מי יהיו המנהיגים שהם יציגו כמופת חינוכי, כאלופי הדומה האישית. נשיא שהורשע באונס? ראש ממשלה ש"התפוטר" בשל תביעות משפטיות? שר אוצר שהורשע בגנבה? 5 מנהיגים במפלגת "להחזיר עטרה ליושנה" – שנכלאו על שחיתות? שר ביטחון שהנהיג מפלגה סוציאל-דמוקרטית – ממגדלי אקירוב? שר חוץ שמאיים כבריון על מדינות שכנות כמצרים וירדן? שר משפטים שנותן להשקפותיו הימניות להתערב בהליכי בחירת שופטים? חבר כנסת (פרופסור!) שמאיים על השופטים "דיר בלאק"? חברי כנסת שמובילים הסתה, גזענות ופגיעות בדמוקרטיה? ראש ממשלה שמוביל את הפגיעות, ומנהיגי ארה"ב, צרפת וגרמניה מזהים כשקרן?

או אולי נחזור להתחנך לאורם של דוד בן-גוריון – שנתן דוגמה אישית בצניעות חייו האישיים, בהנהגת העם למדינה, ובהתיישבות בנגב? או לאורו של מנחם בגין – שנתן דוגמה אישית ב"יהודים לא יילחמו ביהודים" באצ"ל, בצניעות חייו האישיים, ובהיפוך משנתו המדינית כדי לכרות "שלום תמורת שטחים" ראשון עם מצרים?

אני מייחל שנחזור להתחנך לאורו של יצחק רבין – שאת כהונתו הראשונה סיים בדוגמה אישית (בלקחו אחריות על חשבון הדולרים של אשתו), ובכהונתו השנייה העלה את הדוגמה אישית לפסגות: הסכם היסטורי להכרה הדדית עם העם הפלסטיני, הסכם שלום עם ירדן, פתיחת נציגויות ישראליות עם עוד 6 מדינות ערביות – תוניס! מרוקו! עומאן! קטאר! דובאי! מאוריטניה!, חידוש יחסים דיפלומטיים עם עשרות מדינות בעולם, השקעות בין-לאומיות נרחבות בישראל, צמיחה שיאנית בכלכלה ובתיירות, מזעור האבטלה, צמצום דראסטי בהוצאות הביטחון וההתנחלויות, הכפלת התקציבים לחינוך ולתרבות, לצדק חברתי, לפריפריה, למגזר הערבי, לדיור ולתחבורה.

אנחנו, "הרוב הדומם" שבדרישת הצדק החברתי שבר את הדממה – אנחנו יכולים לבחור. אנחנו חייבים לתקן את המדינה שנוריש לילדינו. ההתחלה הייתה במאהלים ובהפגנות הקיץ. ההמשך יכול להיות בהשתתפות המונית בעצרת במוצאי שבת. אנחנו צריכים לקבוע ברגלינו: ממנו תראו וכן תעשו!

עצרת רבין

12 תגובות עד עתה

 1. יוסי פסברג
  #1

  יפה דיברת
  רק הערה אחת, איני משוכנע שאנחנו הרוב הדומם. לצערי אנחנו מיעוט, הרוב ימני, משיחי או פחדן.

 2. רבקה נאמן
  #2

  בהחלט משכנע. אני מפיצה לחברותי ולחברי, בתקווה שיצטרפו לעצרת.

 3. בר כוכבא
  #3

  שוב השמאלנים המחורבנים מקשקשים עם רבין. ולואי שיהיו לכם בכיכר 33 אנשים – 30 נואמים ו-3 קהל!

 4. marc boosen
  #4

  מיקרה נדיר ביותר, הפעם- הצלחת להפתיע אותי- אני מסכים עם רוב דבריך… (הסתייגויות קטנות- בגין לא ראה את סיני ועזה כחלק מארץ ישראל השלמה, "ארץ הקודש", להבדיל- העיר העתיקה בירושלים, חברון, קבר רחל, וכו', מקומות "קדושים", בסיס הסטורי לעם והדת היהודיים, ולכן- התייחס אל סיני כשטח אסטרטגי- צבאית, אשר- ניתן להעבירו למצרים- תמורת פירוז צבאי ותנאים נוספים בהסכם. רבין- נכון שהתפטר בגלל חשבון הדולרים של אישתו- עברה פלילית-כלכלית באותם ימים, אך כאדם נשוי- ולא מהיום, האם בני-זוג יכולים, או רשאים- להסתיר מידע כלכלי- מצב חשבון הבנק ו/או רכוש אחר- אחד מהשני- לאורך שנים? חשבון הדולרים- מקורו- לפי הפירסומים, עוד מתקופת היותו שגריר בארה"ב… או- בן גוריון- אשר לחץ לפטר את פרופ' אלדד מתפקידו כמורה רק בגלל דעותיו הפוליטיות, ואף הצליח בכך- ורק בג"צ החזיר את פרופ' אלדד למישרתו/תפקידו/פרנסתו- פגיעה בפרנסתו של אדם רק בגלל דעותיו הפוליטיות- "דמוקרטיה" בהתגלמותה, או- סירוב להעלאת עצמותיו של ז'בוטינסקי לארץ- שוב, רק בגלל יריבות פוליטית גרידא…) כפי שאמרתי- הסתייגויות קטנות…
  דבר אחר לגמרי- נציגי הציבור של היום- לא הגיעו לכנסת תוך הפיכה-צבאית, אלא לאחר בחירות דמוקרטיות, כאשר רבים מהם- היו ידועים ומוכרים- עוד לפני הבחירות- על דעותיהם, מעשיהם, והרקורד שלהם- תקן אותי אם אני טועה… לכן- איך אמרו לאחר המהפך של שנת 77', "אם אלו תוצאות הבחירות, אז- צריכים להחליף את העם!"…. אלא אם כן- אתה רוצה לחנך את העם בסיגנון "מהפכת התרבות" בסין, או מה שעשו הוייטקונג בדרום- וייטנם לאחר סיום מלחמת וייטנם (תוך כיבוש דרום- וייטנם- תוך הפרת הסכם סיום מלחמת וייטנם ליצירת 2 מדינות- כמו בקוריאה לאחר סיום המלחמה), או- בתקופת רוביספייר לאחר המהפכה הצרפתית, או חינוך בתקופות "נאורות" אחרות בהסטוריה… רק כך אפשר לחנך!!!!!!

 5. פטר
  #5

  "וכאשר יענו אותו [את השמאל] – כן יירבה וכן ייפרוץ"!

 6. דניאלה ג'
  #6

  למדתי משהו חדש, בחיי, על החינוך. אני רק בספק אם זה מה שיביא את ההמונים לעצרת. חוששני.

 7. ר"נ
  #7

  הצרה שהנוער כבר לא יודע מי היה רבין (ובטח לא מי היה גדעון). אז איך מחנכים אותם לדוגמה אישית?

 8. ריבי ג'
  #8

  גם זאת דוגמה אישית – שאיש שמאל יודע תנ"ך. שאפו.

 9. נורית
  #9

  מה רע בדוגמה האישית של הצמד ביברק?
  חזה נפוח כהלכה! פאליות מתרוננת?
  האם לא זה מה שאנחנו – הישראלים – זקוקים לו לשימור גאוותנו, עוצמתנו, עתידנו? פפפפפ…. זה סופו של כל בלון.
  אז הגיע הזמן שנפסיק לבחור בלונים נפוחים וקולבים לתלייה כמנהיגים!

 10. marc boosen
  #10

  מר נפתלי רז, קראתי לאחרונה מאמר, אשר פורסם בעיתון "הארץ"- עיתון אשר איננו ידוע כבעל דעות "פשיסטיות", מאמר מעניין לגבי דוד בן- גוריון. לאחר קריאת אותו מאמר, האם אתה עדיין רוצה שניקח אותו בתור דמות- מופת לחיקוי?

  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1563189

 11. נפתלי רז
  #11

  תגובות לתגובות:
  ל-1+2: תודה! אני משוכנע, וכך הסקרים, שאנחנו הרוב: בעד צדק חברתי, ובעד שלום תמורת שטחים.
  3: תכין את הכובע, ותאכל אותו.
  4: שמחתי… אינני חושב שלב"ג, בגין ורבין לא היו טעויות, אך הם מופת לדדוגמה אישית. אתה יודע היסטוריה, אבל אינך מבין בחינוך.
  5: אתה גם התשובה ל-6.
  7: אנחנו צריכים להיות לנוער דוגמה אישית!
  8: תודה.
  9: אמן. נפעל להחלפת ביבי-ברק במודלים לדוגמה אישית!
  10: ראה תשובתי לך ב-4 לעיל.

 12. marc boosen
  #12

  תגובה לתגובה של מר נפתלי רז.
  שנינו מסכימים וחלוקים בעת ובעונה אחת… נכון- דוגמה- אישית הינה ערך, בלעדיה- כל הדעות והאמונות ריקות מתוכן, הרי מה שווה האמונה והדעה- אם הנושא אותה איננו מוכן להחיל אותה על עצמו, על כל המשתמע בכך והמחיר הכלול בה…. עד כאן הדימיון ביננו.
  ההבדל ביננו- אי אפשר להיות, ו/או לדרוש ו/או לקחת- דוגמה- אישית- ברמה הסלקטיבית, דוגמה- אישית- רק היכן שנוח, "כשמתאים לי", דוגמה- אישית הינח מההתחלה ועד הסוף!!! אם אתה לוקח בבן- גוריון דוגמה- אישית, אזי- גם בצניעות בחייו האישיים, גם בנדודיו לנגב, אך- גם בהיותו "דמוקרט דגול"- אשר ניסה לפטר אנשים בגלל דעות פוליטיות (פרופ' אלדד), נקמונות באנשים- גם לאחר מותם- בגלל יריבות פוליטית (מניעת העלאת עצמותיו של ז'בוטינסקי לארץ) מלחמתו העיקשת ביריבים- פוליטית/אידאולוגית עד כדי פגיעה בפרנסה, שליחה השב"כ ומשטרה כנגדם (בלי חרות ובלי מק"י), וכו'. לגבי רבין- נכון- התפטר מראשות הממשלה הראשונה שלו עקב חשבון הדולרים בארה"ב אשר רשום על אישתו (משום מה לא ציינת את פרישת המפד"ל עקב נחיתת מטוסי חי"א שהגיעו מארה"ב- בשבת, דבר אשר הוביל את רבין לממשלת- מיעוט ללא יכולת לתפקד), אבל, אבל ענק ממש- ע"פ החוק הישראלי- רכוש אשר ניצבר במהלך חיי בני- זוג הינו אוטומטית "רכוש משותף", ללא קשר על שם מי הוא רשום "פורמלית", כלומר- "פורמלית"- חשבון הבנק של אישתו, חוקית- רכוש משותף, אז העברה פלילית/כלכלית- של שניהם, רק ההתפטרות הצילה את שניהם מתביטה משפטית… אם אתה לוקח את רבין בתור דוגמה אישית בנושא ההתפטרות, תיקח אותו גם כדוגמה אישית גם לגבי היותו עבריין- בנושא חשבון הבנק, או- לכל הפחות- קח אותו כדוגמה- אישית בנושא- חיפוי והסתרה של העברות הפליליות/כלכליות של אישתו לאורך שנים, ורק התפטרותו הצילה אותה מתביעה משפטית- הוא לא רצה כי אשתו תתבע למשפט "כאחד האדם/עבריין"…
  אני יכול להמשיך בניתוח הנתונים ההסטוריים, אבל, בשורה התחתונה, דוגמה- אישית איננה, ואסור שתהיה, סלקטיבית!!! דוגמה- אישית הינה- מההתחלה ועד הסוף!!!
  דבר נוסף- לא הגבת לנושא כי היום- נבחרי הציבור, לפחות הבחירים שבהם, נבחרו באופן דמוקרטי ע"י העם, כאשר יודעים את הדעות והרקורד שלהם, ואם אתה לא מרוצה- תחליף את העם….
  אשמח אם תחרוג ממנהגך, והפעם- תפרסם תגובה נוספת למאמר שלך, עם התייחסות רצינית לאותם נושאים/נקודות אשר העלתי כאן…. מן הראוי שכך יהיה , הרי השקעתי זמן ומחשבה בכך, אלא אם אתה רוצה לבוא- "זה דברי, וזהו"…

הוספת תגובה

הקוראים מתבקשים להגיב בסגנון ראוי. תגובות עם דברי בלע לא יפורסמו.
מספר התווים בתגובה מוגבל ל - 500.


XHTML: ניתן להשתמש בתגים אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>